Press "Enter" to skip to content

Во Битола 15 нови позитивни на ковид-19, оздравени 11, активни 131 случај

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.271 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 15.

Регистрирани сe 58 оздравени пациенти од Битола се 11.

До сега во Битола има 15.518 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 131 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 55 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 46 и преку “Плодност“ 9.

Досега во земјата се направени вкупно 2.034.656 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.595, бројот на оздравени пациенти е 300.675, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 633.

More from ВестиMore posts in Вести »