Press "Enter" to skip to content

Архан Арслановски е финалист на Светскиот клуб за младинци во Естонија, Стефанија Алексовска на 12. место

Архан Арслановски младиот куглар на Пелистер од Битола, ја помина првата пречка на Светскиот Куп за младинци, кој што се игра во Елва, Естонија. Арслановски се пласира во финалето на Купот каде ќе се бори за медал во финалните натпревари, во кои се пласираа осум куглари.Арслановски постигна одлични резултати во првиот ден од шампионатот и заслужено се најде во финалната серија заедно со најдобрите осум машки играчи на Светскиот Куп со резултат 578 (205) пласирајќи се на седмото место. За разлика од него, вториот млад претставник од Битола, Стефанија Алексовска, член на Пелистер Пин, забележа резулат од 553 кои не беа доволни за влез во финале и се пласира на дванаесеттото место.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »