Press "Enter" to skip to content

Во Битола 8 нови позитивни на ковид-19, оздравени 15, активни 63 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.430 тестови, а регистрирани се 83 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 8.

Регистрирани се 79 оздравени пациенти од Битола се 15.

До сега во Битола има 15.561 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 63 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. 

Направени се во Битола 66 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 45 и преку “Плодност“ 21.

Генеа-8, Никоб Лаб-92, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 590.

Досега во земјата се направени вкупно 2.039.981 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.942, бројот на оздравени пациенти е 301.114, на починати е 9.293, а бројот на активни случаи изнесува 535.