Press "Enter" to skip to content

Вечер се затвора Фестивалот на монодрамата во Битола, 13 претстави конкурираат за наградата “Гран при“

Вечерва во Битола, на сцената на “Благој Стефановски – Баге“ на Народниот театар на затворањето на 23. по ред Фестивал на монодрамата во Битола, публиката ќе ја има можноста да ја гледаат претставата чест на наградените на  Драмски Театар-Скопје, “Странци“. Драматург на претставата е Викторија Рангелова Петрова, а режијата на Нела Витошевиќ.

На фестивалот на мондрамата што го организира НУ Центар за култура од Битола се одиграа 13 претстави, од 11 земји.

Пред изведбата на претставата ќе биде прогласување на наградените, а покрај главната награда “Гран При“, актерите кои учествуваа на 22. издание на Фестивалот на монодрама ќе добијат награда за режија, награда за најдобар актер.

More from КултураMore posts in Култура »