Press "Enter" to skip to content

Во Битола 14 нови позитивни на ковид-19, оздравени 10, активни 56 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.062 теста, а регистрирани се 109 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 14.

Регистриранo e 91 оздравен пациент од Битола се 10.

До сега во Битола има 15.641 лица кои биле или се позитивни на ковид-19,  а активни се 57 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 38 тестови преку  ЦЈЗ Битола 30 и преку “Плодност“ 8.

Досега во земјата се направени вкупно 2.051.008 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.701, бројот на оздравени пациенти е 301.819, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 582.