Press "Enter" to skip to content

Со слики со мотиви од Битола, Еурофарм ги испрати играчите и тренерот Бабиќ (фотогалерија)

Ракометниот клуб Еурофарм Пелостер од Битола со ручек кој го организираше клупската управа за ракоетерите од двете суперлигашки екипи и академијата на клубот ја заврши натпреварувачката сезона 2021/22.На присутните им се обрати претседателот Зоран Стерјев и челниците на двата клуба.Ракометарите кои го напуштаат семејството Еурофарм Пелистер добија пригодни подароци – уметнички дела со мотиви од градот Битола (дела од ликовната колонија “Мал битолски Монмартр“).Клубот истовремено на сите ракометари им посака добро здравје и многу успеси следната сезона.Од следната сезона дресот на Еурофарм Пелистер нема да го носат Мартон Секељи, Рениер Табоада, Немања Обрадовиќ, Стипе Мандалиниќ, Јосип Периќ, Матео Мараш, Јосип Божиќ Павлетиќ, Елмир Граџан и Никола Маркоски. Покрај деветте ракометари, Еурофарм Пелистер во новата сезона ќе има и нов тренер затоа што дојде до разделба и со тренерот Жељко Бабиќ.Од таборот на Еурофарм Пелистер 2 си заминува голманот Благојче Трајковски кој потпиша со РК Алкалоид и Милан Ѓукиќ кој е слободен ракoметар по четири сезони во Битола. 

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »