Press "Enter" to skip to content

Во Битола 8 нови позитивни на ковид-19, оздравени 10, активни 48 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.384 тестови, а регистрирани се 87 нови случаи на КОВИД-19, од  Битола се 8.

Регистриран e 141 оздравен пациент од Битола се 10.

До сега во Битола има 15.662 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 48 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. 

Направени се во Битола 49 тестови преку ЦЈЗ Битола 38 и “Плодност“ 11.

Досега во земјата се направени вкупно 2.056.061 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.022, бројот на оздравени пациенти е 302.202, на починати е 9.306, а бројот на активни случаи изнесува 514.

More from ВестиMore posts in Вести »