Press "Enter" to skip to content

Пелистер поразен во Скопје, МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1:0

МЗТ Скопје Аеродром – Пелистер 91:76

Кошаркарире на Пелистер се поразени во Скопје од МЗТ, во првиот финален натпреавр  со  91:76, и во оваа победа се на чекор поблиску до одбрана на шампионската титула. По релативно израмнетото прво полувреме, во третата трета четвртина се одлучи натпреварот  во финалето кое се игра според форматот “подобар во пет натпревари“.

Гостите од Битола водеа само во првите пет минути, 7:10, а другиот дел од првата четвртина, бранителот на титулата го сврте резултатот во своја корист со серија од од 8:2 за преземање, на видството, а на крај на првиот 23:18. Гостите од Битола вратија со своја серија од 11:2 со која стигнаа до израмнување 33:33, а потоа МЗТ поведе со 36:33, а на одмор домаќинот 47:41.

МЗТ потоа имаше и 65:56 и 71:56. Најефикасно одиграна трета четвртина за МЗТ заврши со слични 75:60. Добар дел од негативата симнаа битолчнаи во пет минути од последниот период. Имаа едноцифрено заостанување 68:77, ни малку за победа во Скопје.

Кесар  финишираше со 22 поени, додека 15 поени погоди Малешевиќ.

Вториот натпревар од финалната серија ќе се игра на 5. јуни (недела), од 18.30 часот, во Битола, каде домаќин ќе биде Пелистер.

More from СпортMore posts in Спорт »