Press "Enter" to skip to content

Марјан Илиевски, тренер на Пелистер: натпреварот во Битола беше најдобриот натпревар во сезоната

По завршувањето на натпреварот во Битола, тренерот на Пелистер видно задоволен од играта и победата над МЗТ Скопје, за тоа како го виде финалниот натпревар рече:

-Мислам дека ова беше најдобриот натпревар во првенеството, кој пред се изоболуваше со добра одбрана на двете екипи. Тоа што кај нас беше важно е дека моравме да тргнеме посилно покрај сите пехови кои што ги имаме во завршницата, со повредени кошаркари, а одговоривме со оние играчи кои ги имавме на располагање. Сите кои играа дадоа свој максимум и многу сум горд на нив и на сето ова што се случува во Битола, во овој ден и во периодот пред натпреварот.

Дали победата значи дополнителна верба за кошаркарите дека пехарот е достижен Илиевски рече:

-Јас секогаш велам дека секој спортист треба да се стреми за највисок пласман, а секако тоа им го посакувам на моите играчи и на градот. 

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »