Press "Enter" to skip to content

Во Битола 9 нови позитивни на ковид-19, оздравени 8, активни 42 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.194 тестови, а регистрирани се 73 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 9.

Регистрирани сe 66 оздравени пациенти од Битола се 8.

До сега во Битола има 15.703 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 42 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице, нема од Битола.

Направени се во Битола 54 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 45 и преку “Плодност“ 9.

Досега во земјата се направени вкупно 2.062.933 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.418, бројот на оздравени пациенти е 302.668, на починати е 9.313, а бројот на активни случаи изнесува 437.

More from ВестиMore posts in Вести »