Press "Enter" to skip to content

“Солза и смеа“ по една година пауза со нова премиера, претставата “Струјардеси“ (фотогалерија)

Вчера на сцената “Благој Стефановски – Баге“ на Народниот театар од Битола, се одигра премиерата на претставата “Струјардеси“ на “Солза и смеа“ од Битола.“Солза и смеа“ во премира пред битолската публика се претставија после пауза од една година. Се работи за урнебесната комедија “Стујадеси“ од францускиот автор Марк Камолети.Овај пат “Солза и смеа“ се претставија со подмладен состав. Режијата е на Александар Димитровски, а во претставата играат: Валентина Кожовска, Александар Димитровски, Стојанчо Јанковски, Ангела Цветковска, Теона Петровска и Ангела Дуковска.“Стујардеси“ е текст кој во 1991 год влезе во светската книга на рекорди како нај изведувана комедија.После вчерашната премиера, првата реприза е закажана за денес 16 јуни со почеток 20 чаот  во салата на НТБ.

More from ВестиMore posts in Вести »