Press "Enter" to skip to content

Во Битола 2 нови позитивни на ковид-19, оздравено 1 лице, активни 24 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 772 тестови, а регистрирани се 72 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 2.

Регистрирани сe 35 оздравени пациенти од Битола е 1.

Во Битола до сега има 15.734 лица кои биле или се позитивни на ковкд-19, а активни  се 24 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. 

Направени се 772 тестови преку ЦЈЗ Битола 17 и преку “Плодност“ 10.

Досега во земјата се направени вкупно 2.070.199 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.879, бројот на оздравени пациенти е 303.163, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 394.

More from ВестиMore posts in Вести »