Press "Enter" to skip to content

Во Битола 6 нови позитивни на ковид-19, оздравени 8, активни 20 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на КОВИД-19 Битола се 6.

Регистрирани сe 67 оздравени пациенти од Битола се 8.

До сега во Битола има 15.745 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 20 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, како и  согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 18 тестови преку ЦЈЗ Битола 13 и преку “Плодност“ 5.

Досега во земјата се направени вкупно 2.073.238 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.050, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374.

More from ВестиMore posts in Вести »