Press "Enter" to skip to content

Во Битола 11 нови позитивни на ковид-19, оздравени 2, активни 43 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на КОВИД-19, во  Битола се 11.

Регистрирани сe 45 оздравени пациенти од Битола се 2.

До сега во Битола има 15.792 лица биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 43 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. 

Направени се во Битола 39 тестови преку ЦЈЗ Битола 35 и преку “Плодност“ 4.

Досега во земјата се направени вкупно 2.080.874 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.856, бројот на оздравени пациенти е 303.783, на починати е 9.323, а бројот на активни случаи изнесува 750.

More from ВестиMore posts in Вести »