Press "Enter" to skip to content

“Кротењето на фуријата“ во режија на Пројковски пред преполна сала на “Битола Шекспир фестивал“ (фотогалерија)

На големата сцена на Народниот театар во Битола, синоќа на програмата на “Битола Шекспир фестивал“, пред преполна сала се одигра претставата “Кротењето на фуријата“ во режија на Дејан Пројковски, а во изведба на Градски театар Подгорица, Црна Гора.Драматургијата е на Драгана Трипковиќ, а сценограф е Валентин Светозарев од Битола, а музиката е на Горан Трајкоски.Во претставата играат: Лазар Драгоевиќ – Петручио, Милица Мајкиќ -Катарина, Павле Богојевиќ – Лученцо, Вања Јовичевиќ – Бјанка, Омар Бајрамспахиќ – Транио / Дама / Вдовица, Павле Поповиќ – Хортенцио, Стефан Вуковиќ – Грумио / Учител – Батистадар, Горан Славиќ – Слај /Винченцо, Немања Тодоровиќ * – Гремио, Вукан Пејовиќ – Биондело, Лара Драговиќ – Карција / Кројач, Татјана Торбица – хостеса.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »