Press "Enter" to skip to content

Во Битола 61 нови позитивни на ковид-19, оздравени 33, активни 313 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на Ковид-19, Битола  61.

Регистрирани сe 477 оздравени пациенти од Битола се 33.

До сега во Битола има 16.381 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 313 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 4 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 74 тестови преку: ЦЈЗ Битола 58 и преку “Плодност“ 16.

Досега во земјата се направени вкупно 2.105.622 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 322.165, бројот на оздравени пациенти е 308.676, на починати е 9.353, а бројот на активни случаи изнесува 4.136.

More from ВестиMore posts in Вести »