Press "Enter" to skip to content

Во Битола 77 нови позитивни на ковид-19, оздравени 23, починато едно лице на 85 години

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.602 тестови, а регистрирани се нови 855 случаи на Ковид-19, во Битола се 77.

Регистрирани сe 683 оздравени пациенти од Битола се 23.

До сега во Битола има 16.772 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 441 случај.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица,  едно починато лице од Битола на 85 години.

Направени се 1.602 теста преку Битола-63 и преку “Плодност“ 22.

Досега во земјата се направени вкупно 2.116.007 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 327.009, бројот на оздравени пациенти е 312.443, на починати е 9.370, а бројот на активни случаи изнесува 5.196.

More from ВестиMore posts in Вести »