Press "Enter" to skip to content

Во Битола 37 нови позитивни на ковид-19, оздравени 30, активни 261 случај

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на КОВИД-19, во Битола се 37.

Регистрирани сe 513 оздравени пациенти од Битола 30.

До сега во Битола има 17.533 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 261 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 55 теста преку ЦЈЗ Битола 51 и преку “Плодност“ 4.

Досега во земјата се направени вкупно 2.141.456 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.513, бројот на оздравени пациенти е 324.633, на починати е 9.440, а бројот на активни случаи изнесува 3.440.

More from ВестиMore posts in Вести »