Press "Enter" to skip to content

Во Битола 35 нови позитивни на ковид-19, оздравени 25, починато лице на 84 години

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 972 тестови, а регистриран е 313 нов случај на КОВИД-19 од Битола се 35.

Регистрирани сe 364 оздравени пациенти од Битола се 25.

До сега во Битола има 17. 682 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 201 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица нема од Битола. Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин  регистрирани се 5 починати лица, едно од Битола на возраст од 84 години.

Направени се во Битола 46 ковид тестови ЦЈЗ Битола 45 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.146.647 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339.240, бројот на оздравени пациенти е 327.354, на починати е 9.468, а бројот на активни случаи изнесува 2.418.

More from ВестиMore posts in Вести »