Press "Enter" to skip to content

Старт за Еурофарм Пелистер 2 во Битола, победен Тиквеш (фотогалерија)

Еурофарм Пелистер 2 – Тиквеш 28:23 (17:11)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола, гледачи: 500

Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Кочевски

Црвен картон: Стефановиќ (Тиквеш)

Еурофарм Пелистер 2: Јовановски, Печурица 1, Ристевски, Кукуловски 4, Митревски, Николовски 1, Димитровски 1, Талевски 1, П. Петровиќ 1, Пет. Атанасијевиќ, Ивановски 8, Белистојановски 5, Блажевски, Арсеновски 5

Седмерци: 5/4, исклучувања: 14 минути

Тиквеш: Брауновиќ, Стојановски 1, О. Лазов 3, Дрогришки, Темелковски 1, Велков, Стефановиќ 2, Димовски, М. Лазов, Милков, Окардов 1, Соколов, Коцев 3, Симиќ 7, Хамзиќ 2, Л. Петровиќ 3

Седмерци: 4/3, исклучувања: 12 минути

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 во Битола со победа ја започна новата ракометна сезона во “Б“ групата. Во салата “Боро Чурлевски“ ја победи екипата на Тиквеш од Кавадарци со 28:23, резултат 17:11. Младите “пелистерци“ имаа предност 60 минути и ги заслужи бодовите.Натпреварот започна изедначено, но по три израмнувања домаќинот се одлепи. Во 17. минута беше 10:5. И по тајм-аутот домаќините продолжија да погодуваат и во 23. минута беше +7. На одмор се отиде со 17:11.

Вториот дел започна со минути на Тиквеш и разликата се намали на -4. Гостите и намалија и на -2, но следуваа голови на домаќините за победа од 28:23.Во Еурофарм Пелистер најефикасен  Ивановски со осум и Белистојановски и Арсеновски со по пет гола.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »