Press "Enter" to skip to content

Во Битола 3 нови позитивни на ковид-19, оздравени 51, активни 34 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.088 тестови, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 3.

Регистрирани сe 384 оздравени пациенти од од Битола се 51.

До сега во Битола има 17.860 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 34  случаи.

Во текот на изминатите 24 часа нема  пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се 3 починати лица од Битола едно лице.

Направени се во Битола 23 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 16 и преку “Плодност“ 7.

Досега во земјата се направени вкупно 2.159.252 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.748, бројот на оздравени пациенти е 331.595, на починати е 9.515, а бројот на активни случаи изнесува 638.

More from ВестиMore posts in Вести »