Press "Enter" to skip to content

Одбележан Денот на народното востание со полање цвеќе на споменикот на Револуцијата (фото)

Денес, во Битола се одбележа еден од најзначајните датуми во македонската историја, 11. Октомври, денот кога пред 81 година, нашите претци, борците од НОБ, го означија почетокот на народното востание за ослободување на Македонија од фашистичкиот окупатор.Нивниот историски придонес е наша обврска за обезбедување напредок на нашата држава и градење подобра иднина за сегашните и идните генерации.По повод денешниот празник, кај споменикот на споменикот на Револуцијата, пред Центарот за култура, свежо цвеќе положија претставници од општина Битола и делегација од Советот на општината.По повод 11. Октомври цвеќе положија и претставници од политичките партии.На денешен ден  во раните утрински часови партизанскиот одред “Прилеп“ го нападна участакот во Прилеп, а претходно ги прекина сите телеграфски  врски. Утредента бугарската фашистичка полиција презеде полициски мерки и притворени се повеќе од 1.000 луѓе, лево ориентирани, кои ги осудија и го однесоа во бугарските затвори во Битола и Скопје, истакнуваат од Сојузот на борци од Битола.Денес е еден од најзначајните празници од нашата историја, денот кој што е поврзан со нашата слобода, со нашата независност.

More from ВестиMore posts in Вести »