Press "Enter" to skip to content

Свечено затворено 31. издание на “Интерфест“ со концерт во Офицерски во Битола (фотогалерија)

Синоќа во преполната концертна сала на “Офицерски дом во Битола со одличен концерт беше затворено 31. издание на интернационалниот фестивал на класична музика “Интерфест“.Вечерта на свеченото затворање на “Инрефест“ концерт имаше Камерниот оркестар на Битола и Рафаеле Д’Анџело, пијано и Марија Рита Панела, пијано од Италија.Диригент на концертот беше Владимир Димовски, а ќе беа изведени дела на Моцарт.Инаку, во изминатите денови дена во Битола  31. по ред издание на интернационалниот фестивал на класична музика “Интерфест“ се одржа на сцените во НУ Центар за култура, НУ Завод и Музеј, НУ Народен театар и Офицерски дом, со настап уметници од Македонија, Србија, Австрија, Итaлија, Турција и Германија.Да потсетиме на свеченото отвирање на годинашниот “Интерфест“ настапи Македонската опера и балет со изведба на 2 Балетски претстави “Кармен” и “Валпургиска ноќ”.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »