Press "Enter" to skip to content

Во Битола 3 нови позитивни на ковид-19, оздравено 1 лице, активни 19 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 629 тестови, а регистрирани се 70 нови случаи на КОВИД-19, Битола се 3.

Регистрирани сe 60 оздравени пациенти од Битола 1.

До сега Битола има 17.963 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 19 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. 

Направени се 629 тестови преку ЦЈЗ Битола 20 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.176.205 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.585, бројот на оздравени пациенти е 333.707, на починати е 9.551 а бројот на активни случаи изнесува 327.

More from ВестиMore posts in Вести »