Press "Enter" to skip to content

Заедничка Богослужба на Митрополитот г. Петар и Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј до Православната Црква на Чешките земји и Словачка

Во храмот “Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј до Православната Црква на Чешките земји и Словачка, отслужи воскресна Вечерна Богослужба. 

Исто така на дваесет и првата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светиот маченик Арета и светата маченичка Синклитикија, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј до Православната Црква на Чешките земји и Словачка, протоерејот ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Николче Димовски Чонтев, протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски и ѓаконот Александар Петковски, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола.На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни, соопштија од Преспанско – Пелагониската Православна Епархија.

More from ВестиMore posts in Вести »