Press "Enter" to skip to content

Комеморација на Српските гробишта по повод денот на примирјето во 1918 година

На српските воени гробишта во Битола комеморативната церемонија по повод 104 годишнината од Денот на примирјето во Првата светска војна кое се потпиша на 11 ноември 1918 година.На настанот, покрај градоначалникот Коњановски, свежо цвеќе положија амбасадорката на Србија во Македонија, Невена Јовановиќ.Пратеничката во македонското собрание Олга Лозановска како дел од делегацијата на Парламентот положи цвеќа, како и претставници на Заедницата на Срби од Македонија во Битола.На средбата присуствуваа претставници на државните институции и Армијата и претставниците на дипломатскиот и воениот кор.

More from ВестиMore posts in Вести »