Press "Enter" to skip to content

Агенцијата за спорт и млади ја прогласи Оливера Наковска-Бикова за најдобра спортистка за 2022 година

Агенцијата за Млади и Спорт (АМС) на манифестацијата по повод изборот на најдобар спортист на годината на Македонија и им ги додели статуетките на најуспешните кои ја одбележаа 2022 година.

За најдобар спортист на годината избран е Владимир Егоров кој оваа година донесе европско злато за Македонија од Европското првенство.

Најдобра спортистка на Македонија, пак, избрана е европската, светската, олимписката шампионка од нашата земја – Оливера Наковска-Бикова, а признанието и го врачи премиерот Димитар Ковачевски.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »