Press "Enter" to skip to content

Александар Јовиќ, тренер на Еурофарм Пелистер: по прекинот бевме друг тим

Екипата на Еурофарм Пелистер од Битола, вчера ја загуби првата битка за титулата против екипата на Вардар во Скопје, а по натпреварот Александар Јовиќ, тренерот на “пелистерци“ рече дека по прекинот тимот не изгледал исто на терен, а истовремено го апострофира искуството кое играчите на Вардар го имаат во овие дерби-натпревари.

-Искрено, не очекувавме да одиграат нашите играчи на ваков начин. Почнавме добро, но по прекинот, што е недозволив на вакви натпревари, излеговме на терен како друга екипа. Дали заради тоа што имаме многу играчи што немаат почувствувано вакво нешто или нешто друго, ние бевме сосема други по прекинот. Вардар не ловеше на секоја грешка и заслужено победи со голема разлика. Вардар има голема предност, без разлика што нема широк ростер, ги има играчите-победници како што се Талески, Манасков, Георгиевски, Стоилов, Томовски, Ристовски… така што мислам дека имаме време да анализираме каде грешевме. Екипата ни покажа второ лице од она против Нексе и мора да ги детектираме сите аномалии пред вториот дуел во Битола. Нашето првенство е квалитетно, има и други натпревари за играње, не смееме да заборавиме на Тиквеш, Алкалоид, Охрид… Додека не се реши се, не може да кажеме кој е шампион. Вардар е во голема предност, но има уште да се игра.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »