Press "Enter" to skip to content

Запленета дрога во Битола, приведени пет лица 

Полициски службеници од СВР Битола вчера (30.03.2023) на ул. „Краварски пат“ во Битола запленија околу четири килограми марихуана и лишија од слобода пет лица на возраст од 54 и 38 години, двајцата од Битола, две лица на возраст од 34 и 23 години, двајцата од с.Мало Турчане, гостиварско и 36 годишно лице од Гостивар.

Имено, од страна на полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола, во село Кравари, битолско, забележано е патничко возило „мерцедес“, со кумановски регистарски ознаки, а едно лице кое се превезувало со возилото во близина на влез во фабрика за производство на медицински канабис подигнало ќеси со марихуана. Откако возачот ги забележал полициските службеници, од возилото исфрлил две ќеси со марихуана.

Од страна на криминалистичката полиција при СВР Битола, во содејство со Комисијата на за оценување на исполнетост на условите по однос на простор, опрема за чување и складирање на медицински канабис при Министерството за здравство, по претходно издадена Наредба од Основен суд Битола, извршен е претрес во правното лице во село Кравари, при што се констатирани низа неправилности во поглед на производство, одгледување и складирање на медицинскиот канабис, за што ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

More from ВестиMore posts in Вести »