Press "Enter" to skip to content

Јовиќ и Танковски оптимисти пред реваншот со Тартан Прешов

Екипата на Еурофарм Пелистер по долгото патување од Битола до Прешов, се наоѓа во Словачка и синоќа го одработи и тренингот, а денес во 16 часот ги очекува реваншот од четвртфиналето против Татран Прешов.Тренерот Александар Јовиќ најави дека екипата ќе го промени ликот и ќе настапат повеќе ракометари кои не добиваат стандардно шанса во досегашниот тек на сезоната.

-Нè очекува тежок натпревар. Одлучивме да одмориме 3-4 наши ракометари, кои беа преоптеретени во овој дел на нашето првенство и во СЕХА лигата. На овој натпревар ќе им дадеме поголема шанса и на помладите играчи и на оние кои имаа помала минутажа досега“, смета тренерот Јовиќ.На претпазливост, и покрај предноста од осум гола повика и средниот бек, Марио Танкоски, и рече:

-Осум разлика носиме во Прешов, но тоа не е ништо. Сигурно Татран ќе биде комплетен во вториот натпревар, во Битола беа преполовени без Рабек и Урбан. Ќе се обидеме да ги одбраниме тие осум разлика за да се пласираме на Ф4, кој сите го посакуваме.По натпреварот во Прешов ни следи дерби во Автокоманда против Алкалоид. Многу ни е важен тој натпревар, но нема да биде лесно. Мора добро да се спремиме, ако сакаме на седми март против Вардар 1961 во Битола да се бориме за титула.

More from БитолаMore posts in Битола »