Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер 2 поразен од Вардар во “Јане Сандански“

Вардар 1961 – Еурофарм Пелистер 2 25:22 (13:12)

Спортска сала „Јане Сандански“, Гледачи: 300
Судии: Виктор Начевски и Даниело Божиновски

Вардар 1961: Томовски, Гогов, Манасков 4, Јагуриновски, Стоилов 1, Аларов, Моралес 4, Георгиевски 5, Карапелевски 1, Лазаревски 3, Талевски 7, Дутра Фереира, Стојановски, Марковски, Ќосевски, Мишевски.

Еурофарм Пелистер 2: Јовановски, Печурица 1, Ангелески, Мулиќ, Бошњак, Митревски 3, Димовски 1, Димитровски 4, Талевски, Петровиќ 5, Ѓорговски 2, Ивановски 4, Х. Ристевски, Мијушковиќ, Блажевски 2.

Екипата на Еурофарм Пелистер 2, без двајца стандардни ракометари е поразена во Скопје од македонскиот ракометен шампион, Вардар 1961, со резултат 25.22, полувреме 13:12, тешко ќе го поврорат ланскиот успех, излез на меѓународна сцена.

Младите “пелистерци“ го започна натпреварот мотиирано, со агресивната и дисциплинирана одбрана. Но, квалитетот и искуството на Вардар беа пресутни за резулатот во првиот дел кој домаѓините го добија со еден гол разлика 13:12.

Во второто полувреме Вардар не дозволи никакво изненадување, прво поведе и со +5 (20:15),  до крајот на натпреварот Вардар 1961 искусно ја сочува предноста и прокнижи нови бодови.

Најефикасни кај Еурофарм Пелистер 2 беа Павле Петровиќ со 5 Иван Димитровски  и Мартив Ивановски со 4 гола.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »