Press "Enter" to skip to content

Пелистер со поразот од Беласица само со теоретски шанси за влез во Првата лига

Беласица – Пелистер 2:1 (1:1)

Фудбалерите на Пелистет се поразени од екипата на Беласица во рамките на 25. коло од Втората фудбалска лига, на гостувањето во Струмица со 2:1, а без овие три бида и претходно без два од Слога Виница се подалеку од пласманот од Првата лига, преку баражот, односно сведени се само на теорија.

Головите за Беласица ги постигнаа Давид Стојков во 8. минута, капитенот Христијан Драгарски го постигна единствениот гол за битолчани воо 2:2 за израмнување за 1:1. Победничкиот гол го постигна Панче Петров во 72. минута.

Лидер на табелата е екипата на Воска Спорт со 62 бода, второпласирана е екипата на Гостивар, кои нејверојатно се веќе прволигаши. Трета е екипата на Вардар која има 56 бодови, кој пласманот во Прва лига ќе го бара преку бараж, а Пелистер е четвртопласиран со 50 бода.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »