Press "Enter" to skip to content

Пораз во Битола на кадетите на Пелистер во четвртифиналето (фотогалерија)

Пелистер – Феникс 67:70 (кадети)

Во Битола во рамките на кадетското кошаркарско првенство во кошарка, во плеј-офот екипата на Пелистер е поразена од врсниците од Скопје, екипата на Феникс, со резултат 67:70, во натревар кој го глеаа околу 300, гледачи и кој помина во одлична атмосфера.Според зборовите на тренерот на кадетите на Пелистер, Предраг Созовски, екипата на Пелистер одлично одиграла три четвртини, а додека последната четвртина гостите ја добија со резултат 13:22, што било и пресудно за поразот. Кошевите за екипата на Пелистер ги постигнаа: Димитровски 18 поени, Марковски 13 поени, Созовски 14 поени, Тарашовски 11 поени и Тасевски 11 поени.Следниот натпревар ќе се одигра во Скопје, а младите битолчани се обидат да нарпават “брејк“ и да се изборат за трет натпревар “мајсторка“ во Битола и да се изборат за полуфинале.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »