Press "Enter" to skip to content

На “Ќумурно“ државен натпревар во фудбал, Техничко од Битола второпласирана екипа (фотогалерија)

Денес, на стадионот “Павел Шатев“ во Битола се одиграа Државни натпревари во фудбал во машка конкуренција средни училишта, кои ги организира Општинскиот училишен сојуз на Битола, а во завршницата играа четири екипи, кои играа полуфинални натпревари и натпревари за пласман.Учесниците на државните натпревари во фудбал во машка конкуренција на средни училишта во име на Општина Битола како домаќин ги поздрави заменик градоначалникот на Битола – Бојан Бојковски, кои на сите им посака успешно натпреварување и убав престој во Битола.Победник на дешниот турнур и воедно Државен првак е екипата на СОУ “Наил Фрашери“ од Куманово, а на второ место се пласира “домаќинот“ екипата на СОТУ “Ѓорѓи Наумов“ од Битола која во полуфиналето победи на пенали.На трето место место е екипата на Гимназијата “Никола Карев“ од Скопја, а на четврто место е екипата на гимназијата “Мирче Ацев“ од Прилеп.Претседателот на Сојузот на училишен спорт од Битола, Михајло Трампевски, рече дека натпреварите се одиграле во најдобар ред и дека учениците одиграле добри и неизвесни натпревари.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »