Press "Enter" to skip to content

Засилувањето Нилсен со први импресии, “лудо“ е да се игра во Битола, едвај чекам натпревар

Иако во тимот на Еурофарм Пелистер од Битола од изминатата сезона го нема едниот Данец, Хенеберг, сепак Кисум во наредната сезона ќе има дански колега, а станува збор за 25 годишниот кружен напаѓач Андреас Јохан Нилсен.

По доаѓањето во Битола и започнувањето на подготовките првиот собир на тимот Нилсен не го криеше задоволството што ќе ги брани боите на Еурофарм Пелистер, и најави дека ќе биде „лудо“ да се игра пред пеколната атмосфера што ја создаваат битолските навивачи.-Тука сум само еден ден. ми се допаѓа атмосферата, луѓето се гостопримливи и времето е одлично. Едвај чекам да играм пред нашите навивачи. Гледам некои видеа и “лудо“ е да се игра тука. Ова е поинакво искуство од сите претходно. Се надевам дека ќе победиме многу натпревари, а цел е и да го освоиме првенството. Се надевам дека ќе го дадеме најдоброто и на натпреварите од Лигата на шампионите. Што се однесува до моите карактеристики, јас сум висок пивотмен, сакам да се движам многу, да играм одбрана. Сакам различни стилови и да играм во двата правци – одбрана и напад. 

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »