Press "Enter" to skip to content

Brass Brothers: “We Are Energy“ – нова енергична музичка нумера што ја пренесува силата на позитивната енергија (фото + видео)

Музичката атракција Brass Brothers првата деценија од своето постоење ја заокружува со новата песна „We Are Energy“ која претставува подарок за публиката и најава за истоимениот втор албум. Нумерата “We Are Energy“, е химната на бендот, со мелодија и текст кои најсуштински го вокализираат сето она што момците го носат во себе и го предаваат на сцената. Таа го задржува добро познатиот енергичен музички потпис на бендот, кој дополнет со денс ритамот повторно создава уникатна и интерактивна музичка приказна. “We Are Energy“ е одличен потсетник дека сите сме поврзани преку енергијата што ја носиме во себе, дека сме дел од нешто поголемо, дека имаме бескраен потенцијал во себе и дека секој од нас може да го промени светот на подобро.

А замислете колкава промена можеме да направиме кога ќе ги сплотиме нашите возвишени енергии и ќе ги насочиме кон убави нешта. Момците успеваат да го доловат ова на секој нивен настап. Со нивниот виртуозен стил на интеракција, кој ја вовлекува и публиката во нивната музичка приказна, тие ослободуваат уникатна животна енергија која не инспирира да го живееме животот без стеги стравови и ограничувања. “We Are Energy“ е нивната благодарница до публиката, која на секој настап, со отворени срца ја восприема музиката, позитивната енергија, љубовта и спонтано станува дел од нивната музичка магија.

Музиката и аранжманот на“We Are Energy“ е дело на Горан Мицевски Кус, фронтменот и тромбонистот на Brass Brothers.

Brass Brothers е македонски музички бенд формиран пред 10 години, составен од професионални и талентирани музичари: Горан Мицевски Кус (тромбон), Костадин Бетоски (саксофон), Пере Мелов (труба), Јован Мартиновски (Dj) и Ник де Карло (туба). Оваа група е препознатлива по своите експлозивни и динамични живи настапи, кои ја освојуваат публиката и ја прават незаменлив дел од перформансот. Brass Brothers донесе уникатна автентична енергија на македонската музичка сцена, пред се поради специфичната комбинација од брасс секција и динамичен звук. Зад себе ги имаат авторските нумери како “Време Невреме“на македонски јазик, како и петте музички нумери “Balkan Mayhem“,  “Winner“, “The Spark“, “Inseparable“ и “Take My Hand“ од првиот албум на англиски јазик “Balkan Mayhem“.

Албумот “Balkan Mayhem“ претставува извонредно креативен спој на македонската и балканската музичка традиција и свежи звуци и модерни елементи. Со овој енергичен албум, Brass Brothers создадоа уникатен звук и испратија моќна порака до својата публика од целиот свет. Со вториот албум “We Are Energy“, Brass Brothers ќе продолжат да го развиваат својот уникатен стил но ќе донесат и многу нови експериментални креации кои несомнено ќе ја освежат домашната но и светската музика сцена. Нивната музика е достапна за преслушување и купување на сите светски дигитални платформи и музички продавници.