Press "Enter" to skip to content

“Фонтана“ од Битола и Елена Андоновска на затворањето на “Десет дена Крушевска Република“ (фотогалерија)

Вечрва во Крушево, во центарот на градот во рамките на Научно културните средби “Десет дена Крушевска Република“ настапи музичката група од Битола “Фонтана“ и пејачката Елена Андоновска“.Со овој концерт беше спуштена завесата на годинашните “Десет дена Крушевска Република“, а на концертот покрај крушевчани присуствуваа и голем број на странски туристи кои престојуваат во градот. “Фонтана“ и Благојче Трајковски, заедно со волшебната интерпретаторка на македонската песна Елена Андоновска , концертот “Традицијата на дланка“, рекоа дека го одржуваа за сите заедно да создадеме уште еден спомен исполнет со многу емоции, а на крушевчани им подарија дел од нашата богата музичка традиција. -Големи се честа и задоволството што со голем концерт ќе бидеме дел од свеченото затварање на манифестацијата “Десет дена Крушевска Република“, токму во годината кога Крушево е град на културата во Македонија, рече Благојче Трајковски.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »