Press "Enter" to skip to content

Убедлива победа на Еурофарм Пелистер против Мулти Есенс во Битола

Еурофарм Пелистер – Мулти Есенс 40:22 (20:11)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола, гледачи: 500
Судии: Глигор и Спаско Каеви

Еурофарм Пелистер: Гедбан, Кизиќ, Цехте 5, Кузманоски 1, Тајник, Борзаш 3, Танкоски, Радивојевиќ 5, Костески 9, Петровиќ 2, Пав. Атанасијевиќ 3, Васиљев 6, Ѓорговски 5, Пешевски 1, Сери

Седмерци: 2/2, Исклучувања: 2 минути

Мулти Есенс: Ерманоски, Василевски, Димевски 3, Костовски 5, Илиески 1, Петковски, Узунчев 5, Петрески, Трајчев, Омерагиќ 3, Ѓорѓиевски 1, Тодевски 1, Димовски 1, Јорданов, Карасманакис 2, Трајчевски

Седмерци: 5/3, Исклучувања: 6 минути 

Еурофарм Пелистер попладне во Битола ја победи екипата на новиот супер лигаш Мулри Есенс со 40:22, полувреме 20:11.

“Пелистерци“ го имаа своја страна квалитетот и од минута во минута од почетокот на натпреварот ја зголемуваа предноста з на крај убедливо со +9 да го победат тимот на Иван Марковски, нашиот сограѓанин.

Најефикасен во тимот на Еурофарм Пелистер беше Костевски со 9 гола, а следуваат Васиљев со 6, а Цехте, Радивојевиќ и Ѓоргоски запишаа по 3 гола.