Press "Enter" to skip to content

Илјадници луѓе го следеа моќното “Red Bull Showrun“ во Солун, неверојатно искуство (фотогалерија)

-Врв на “Red Bull Showrun“ беше појавата на моќниот “RB7“ еден од најдоминантните автомобили во историјата на Формула 1, кој со својот 2.400 cc V8 мотор, произведувајќи 750 к.с. со 18.000 вртежи, освоил 18 од 19 пол позиции во Формула 1, шампионатот во 2011 година и забележал вкупно 12 победи, давајќи му на “Ред Бул Рејсинг“ својата втора двојна со титули на возачи и конструктори. Илјадници луѓе патуваа од цела Грција и Балканот пристигнаа викендов во Солун, Грција, за да го видат шампионот, а она што го видоа и што се случи сигурно ќе остане останата во секавањето на сите. Целиот свет на моторните спортови се одвиваше на новата плажа во центарот на Солун, на кејот кај “Белата кула“ (Беас куле), а оние, најголемите љубители на Ф1 своите места веднаш до оградата ги имаа запоседната уште рано утро и стрпливо на жешкото сонце чекаа да го видат легендарниот автомобил, секако и импресивна демонстрација на возилата, моторциклите, летачките параглајдери, хелихоптерот на Red Bull.

Одлична организација, посебно за новинарските екипи

“Red Bull Showrun“ во Солун започна до 9 часот кога и официјално беше отворено “Red Bull селото“, а од тогаш илјадници и илијадници луѓе поминаа, уживаа во целодневното шоу, кое после големите светски градови пристигна и на Балканот.

Присутните ги тестираа своите вештини за менување на гумата на “Ред Бул Пит Стоп Предизвикот“, практично се тркаа до “Ред Бул Ринг“ преку “Ред Бул Рејсинг Симулатори“, ги тестираа своите рефлекси како вистински возачи на “Ред Бул“, а преку реакциониот предизвик и открија колку далеку оди нивното знаење за светот на Ф1. За новинарските екипи настанот официјално започна со пред конференција во 12 часот која се одржа во елитниот “Македонија Палас“ хотел на брегот во Солун, каде се претставија и на прашањата на новинарите одговараа сите учесници-возачите и организаторот. Потоа како и целиот настан и протоколот за новинари беше одлично организиран, со можност да се присуствува на секое случување, а бидејќи не беше возможно да се стигне секаде, секој одлучува каде ќе биде.Екипа на Bitolanews, која беше единствена екипа од Македонија, акредитациите ни ги обезбеди “Ред Бул Македонија“, го пропушти “падокот“ на “Oracle Red Bull Racing“каде беше одблиску средбата со автомобилот на Ф1, а се одлу;и за централната ложа и не погреши. Централната ложа беше местото на сите случувања, секако со можност да направи ексклузивни фотографии и видеа и да биде во посебниот дел на врвот од ложата со голем број на легенди на тимот на “Red Bull“, кои уживаа во кетерингот и ги дегистираа енергетските пијалоци од големата пелета на “Red Bull“.Точно во 16,30 часот водителите Панос Сеитанидис и Дорета Пападимитриу ја пречекаа публиката од искуството во селото, каде што учествуваа од уникатни акции таму на посебната патека покрај морето каде беше врвот на настанот “Red Bull Pit Stop Challenge“ и ги поздравија сите кои нетрпеливо чекаа да започне шоуто.Како што времето за започнување на шоуто, атмосферата се загреваше публиката едвај чекаше да го нетрпеливо плаче за да го види легендарниот автомобил.На крај, моторот се запали, портата на “падокот“ се отвари, а Патрик Фризахер, а веднаш беше апсолутна тишина на публиката, а на кејот во Солун се слушаше само оглушувачкиот звук на V8 моторот со 750 коњски сили, а звукот продираше низ целиот град. Иако најголемиот дел од публиката не ја гледаше “формулата“ сепак, како рекоа потоа, им било важно само да го слушнат тој магичен звук. 

Поранешниот возач на Формула 1, Патрик Фризахер, го возеше автомобилот со кој Себастијан Фетел го освои Светското првенство во возачи во 2011 година, а “Ред Бул“ го освои шампионатот на конструкторите. Австриецот Патрик Фризахер е најдолготрајниот возач на Ред Бул.Фризахер пилотираше од Белата кула до заливот Термаикос, со автомобилот “РБ7“, кога затрепереа илјадниците срца, адреналинот на сите им беше на најсилно, во црвено, за спектаклот, кој  едноставно беше магичен! “Dounats“ и импресивни забрзувања на шеталиштето низ нова плажа кои биле претворени во патека за иконскиот РБ7. 

Солун се претвори во вистински свет на моторните спортови!

Двете возила “БМВ М4 г82“ беа сигурно возилата кои се сон на љубителите на брзи возила, а а она што го видоа сигурно беше единствената глетка за низ. Заглавувањето и жонглирањето на патеката од двете возила ја натераа толпата да се развесели како луда.

Литванецот Арас Гибиежа, од друга страна, стоеше на својот “GSX600R“ мороцикл, кружеше околу себе на седлото и го одземаше здивот на сите кога го возеше со една нога високо во воздухот.

И ако тоа не беше доволно, изненадувањата продолжија со возбудливи маневри на Димитрис Колијакос, спортист на ““Red Bull““ и светски шампион во парамотор, кој им понуди одличен спектакл на сите.Потоа во воздух се крена и хелокоптерот и луда акробатика на воздухот од хеликоптерот “Red Bull“ кои ја оставија публиката со отворени усти, а погледот им остана десетина минути, додека пилотот полотираше низ морето во Солун.За големото финале, “Red Bull Showrun by Alumil“, хеликоптерот “red Bull Racing“ и автомобилот застанаа заедно, стапнаа на забрзувачот и возеа заедно на нивната последна “трка“ од “Белата кула“ до хотелот “Македонија“. На крај возачите и возилата учесници на “Red Bull Showrun by Alumil“,  излегоа на патеката за да се поклонат пред публиката, која аплаудираше и врскаше како знак дека она пто го видоа е нешто посебно, а како рековме претходно ќе го паметат цел живот и ќе го прераскажуваат. Но, прераскажувањето ќе биде тешко, бидејќи она што се случи во Солун тешко ни е и нам да го опишеме, но ќе се потрудиме преку голем број фотографии да ви го доловиме, како изгледаше “Red Bull“ – “селото“ и “трките“ како извор на бескрајна забава и изненадувања, како и “Street Outdoors“ на палубата и го исполнува искуството село со улични вибрации со нивната музика.

Тим на Bitolanews.mk:

Сашо Ристевски и Дамијана Ристевска

More from ВестиMore posts in Вести »