Press "Enter" to skip to content

Марјан Илиевски се повлече, нов тренер на КК Пелистер Битола, Дарко Радуловиќ нов тренер

Поради здравствени проблеми Марјан Илиевски се повлече од тренерската позиција во кошаркарскиот клуб Пелистер, а како ни рече тоа го прави од здравствени причини, но Илиевски останува во клубот.

Под водство на Илиевски, Пелистер двапати играше финале на плеј-офот, а еднаш заврши и на првото место во регуларниот тек на шампионатот. Минатата сезона во АБА2 лигата битолчани се пласираа во плеј-офот, каде во првото коло загубија од словенечки Хелиос.

За нов тренер е назначен Дарко Радуловиќ, кој ќе дебитира в сабота, на натпреварот против Работнички во Битола, идната седница ќе го води на првиот балон од АБА 2.

Инаку, Радуловиќ е поранешен тренер на МЗТ Скопје и Вардар, а последен ангажман му беше во унгарскиот клуб Нирегизаха.

More from ВестиMore posts in Вести »