Пораз на Пелистер од домаќинот на “балонот“ во Златибор

Златибор Голд Гондола – Пелистер 84:78

Екипата на Пелистер од Битола на последниот ден од турнирот загуби во дуелот од петтото коло со Златибор со резултат 76:84.

Првите 2о минути екипата на Пелистер ги заврши со +5 поени, 31:36, откако погодуваа од контранапади, или игра во транзиција, дури 13 пати. Во овој перПериод од играта во кој свои минути имаше Бернард (веќе реализираше десет поени), Планиниќ, кој постигна девет, Маслинко седум , а Мијовиќ и Лука Стојановски по четири.

Немаше многу големи резултатски одвојувања ни во текот на второто полувреме. По три одиграни четвртини, сеуште водеше Пелистер (58:54). Во одлулувачкиот дел од натпреварот Златибор доде до плус од четири поени, 76:72 . Во последните две и пол минути Пелистер намали на 74:76, а потоа и на -12 (78:76), но на крај се радуваа домаѓините.

Кај Пелистер најефикасен беше Планиниќ со 21 поен, Бернард 16, Мијовиќ 12 и Маслинко со 11 поени.