Press "Enter" to skip to content

Дејан Манасков, супер засилување во Битола, потпиша за Еурофарфм Пелистер

Еурофарм Пелистер од Битола го доведе првото засилување во новата година, по четирите заминувања на крајот на декември (Дејвис, Нилсен, Кисум и Стевановиќ), шампионот на Македонија, за што шампионот на Македонија соопшти:

-Левото крило Дејан Манасков, кој со месеци се спомнуваше како засилување за битолскиот суперлигаш конечно стави потпис на договор. Дејан доаѓа во клубот во кој афирмација и светска слава доживеа неговиот татко Пепи. Тој ќе ја засили конкуренцијата на позицијата лево крило, каде пелистерци веќе ги имаат репрезентативците Цветан Кузманоски и Петар Атанасијевиќ.Неговото презиме предизвикува емоција кај армијата наши навивачи. Манасков пак ќе постигнува голови во дресот на Пелистер! Задоволство ни е што по децении и децении уште еден Манасков е наш член.

Дејан Манасков е нов член на Еурофарм Пелистер и од денес им се става на располагање на новите соиграчи и членовите на стручниот штаб. Левото крило со богата интернационална кариера целосно се вклопува во мозаикот на тим сочинуван од најдобрите македонски ракометари и елитни странци. 31-годишниот Манасков поникна во Металург, ги носеше дресовите на Вецлар, Рајн Некар Левен, Веспрем и Вардар 1961, а со македонската репрезентација беше дел од сите успеси во последната една деценија.
Инаку, Дејан Манасков беше првак на Македонија и Унгарија, неколку пати играше на завршниот турнир на Лигата на шампионите во Келн во дресот на Веспрем, ја освојуваше СЕХА лигата, а во својата витрина има многу индивидуални признанија. Манасков првиот тренинг со новите соиграчи ќе го има утре, а првиот официјален натпревар е предвиден на почетокот на плеј-офот во февруари.
More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »