Press "Enter" to skip to content

Грчките земјоделци го блокираа преминот Ники, границата затворена до 15 часот

Според најавите на земјоделците од северниот дел на Грција, денеска напладне ќе биде блокиран преминот Евзони-Богородица во периодот од 12 до 12,30 часот по македонско време, а на преминот Ники-Меџитлија од 11 до 15 часот по македонско време.

Причината за денешните интензивирани активности на земјоделците во Грција е состанокот во Брисел на министрите за земјоделство на Европската унија на кој ќе се дискутира за новата заедничка земјоделска политика.

Земјоделците повеќе од еден месец бараат од грчката влада да ги исполни сите нивни барања поврзани со зголемените трошоци за производство.

More from ВестиMore posts in Вести »