Press "Enter" to skip to content

Во Битола наврна најмногу дожд, 43 литри на метар квадратен

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Битола 43 литри на метар квадратен, во Крушево 38, Прилеп 35, Гевгелија 33 и во Охрид 26 литри, соопштуваат од УХМР.

Во текот на ноќта се задржа облачно со повремено пообилни врнежи од дожд особено во југозападните делови од земјата. Ветерот ослабе и започна да дува претежно северен. Утринава пообилни врнежи има во јужните и централните делови од земјата.

Во Крушево започна да врне пообилен снег, а снег врне и на Попова Шапка и Лазарополе.

Снежна покривка од 11 сантиметри има во Лазарополе, на Попова Шапка девет и во Крушево четири сантиметри.

More from ВестиMore posts in Вести »