Press "Enter" to skip to content

Утрешниот кошаркарски натпревар Пелистер – Чаир по повод 8. март ќе има хуманитарен карактер

Утре во Битола во салата “Боро Чурлевски“ ќе се одигра хуманитар карактер, а повод за ваквата одлука на раководството на клубот е денешниот ден на жената 8. март.

-Сакам да ги известам љубителите на кошарката дека утрешниот натпревар по повод 8. Март, празникот на жената ке биде од хуманитарен карактер и сите собрани средства од влезниците ќе бидат донирани. Парите ќе бидат донирани на самохрана мајка, а на која мајка ќе и биде донирана паричната помош, ќе биде одлука на Општинската организација на Црвениот крст од Битола, вели директорот на КК Пелистер, Филип Ивановски. 

-Секој од кошаркарите и од раководството на клубот ќе купи влезници, а утре кошаркарите на Широк Сокак ќе ги доделат на припаднички на понежниот пол, како честитка за празникот на жената и секако како награда што на секој нов натревар во Битола имаме се поголем број на жени во публиката, вели Ивановски, кој додава:

-Сезонските влезници секако дека ќе важат, но утре сите да бидеме хумани, да купиме влезници и да помогнеме некому. 

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »