Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер победи во Кавадарци, поддршка од сите за Ненад Костески

Тиквеш – Пелистер 21:24 (10:13)

Екипата на Еурофарм Пелистер од Битола и во ова коло од плеј-офот во Суперлигата  продолжи со победите, а од незгодното гостување во Кавадарци, против Тиквеш победа со 21:24, полувреме 10:13 и останува лидер на плеј-оф табелата беа пораз.“Братското дерби“ кое започна со заедничка фотографија на ракометарите и навивачите од “Лозари“ и “Чкембари“ од Кавадарци и Битола, а “пелистерци“ поведоа со два гола разлика. Тиквеш не дозволи серијата на гостите да продолжи, а на одмор се отиде со резулта 10:13.Во вториот дел домаќините и намалија на само еден гол (14:15). Пелистер продолжи без Василев кој дови црвен картон и ја одржуваше разликата од 2-3 гола, а со 21:23 започна финишот на натпреварот. Искуството и квалитетот им пресуди на Тиквеш, а со голот на Емилијан Ѓорговски беше ставен печат на победата.Кај Еурофарм Пелистер најефикасен Богдан Радивојевиќ со седум гола. 

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »