Press "Enter" to skip to content

Денес почнува пролетта, со сончев и студен ден, или од мраз до сонце

Денес, среда, 20 март, пролетта почнува денеска во 04:06 часот, а во истовреме на Јужната хемисфера почнува есента.

Пролетта ќе трае 92 дена до 20 јуни кога ќе почне летото.

На првиот ден од пролетта, сонцето изгреа во 5 часот и 37 минути, а ќе зајде во 17 часот и 46 минути.

Денешниот ден е познат и по името пролетна рамноденица – и денот и ноќта траат по 12 часа. 

 

More from ВестиMore posts in Вести »