Press "Enter" to skip to content

Бензинот и дизелот поскапуваат, нови цени од полноќ

Mалопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,33%, соопшти РКЕ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 не се менува.

Од ноќеска на полноќ (26 март 2024) максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

-Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 85,00 (денари/литар)

-Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 87,00 (денари/литар)

-Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 77,00 (денари/литар)

-Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 76,00 (денари/литар)

-Мазут М-1 НС 44,776 (денари/килограм)

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,979 ден/кг и сега ќе изнесува 44,776 ден/кг.

More from ВестиMore posts in Вести »