Press "Enter" to skip to content

Нови цени на горивата од полноќ, поефтинува дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,10%.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,00 ден/лит. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 не се менува. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 0,50 ден/лит.

Од 2.4.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

-Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 85,00 (денари/литар)

-Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 87,50 (денари/литар)

-Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 76,00 (денари/литар)

-Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 75,00 (денари/литар)

-Мазут М-1 НС 45,459 (денари/килограм).

Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени, стои во соопштението на РКЕ.

More from ВестиMore posts in Вести »