Press "Enter" to skip to content

Временска прогноза: следува потопло време, но и повремен дожд

Во деновите кои ни престојат, според метеоролозите на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија, следува период на потопло време, но ќе има повремена појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Денес, среда, 3 јуни, временската прогноза на метеорозите е дека ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб со до умерен ветер од западен и северозападен правец. Температурата во Битола ќе достигне до 22 °С.

За утре, четврток, 4 јуни, временската прогниза гласи: сончево со мала додо умерена локална облачност и до слаб до умерен ветер од југозападен правец. УВ=8, а температурата во Битола исто така до 22 °С.

Од петок значително зголемување на темпрературите до 30 °С.